• 10 Hafıza Teknikleri ile KPSS

    10 Hafıza Teknikleri ile KPSS Beyninizin gücünü kullanmak için 10 şaşırtıcı yöntem bulunmaktadır. Günümüz şartlarında memur olabilmek bir çok insan i...

10 Hafıza Teknikleri ile KPSS

Beyninizin gücünü kullanmak için 10 şaşırtıcı yöntem bulunmaktadır. Günümüz şartlarında memur olabilmek bir çok insan için hayatı garanti altına almak olarak görüşmektedir. Tam da bu düşünceden dolayı 10 Hafıza Teknikleri ile KPSS ile Kamu Personeli seçme sınavına hazırlanmak sizlere başarıyı getirebilir.

10 Hafıza Teknikleri ile KPSS başlıklı konumuzda sunacağımız yöntem sizlere hayatınızın geri kalanında kullanma olanağı sunmaktadır. Bu teknikle zihninizi daha etkili kullanmaya başlayacaksınız. Hilesiz hurdasız başarı sağlayabilirsiniz.

Bir çok memur adayı için en korkutucu şey, aylarca Kamu personeli seçme sınavına hazırlandıktan sonra sınavda bütün bildiklerinizin bir anda aklınızdan gitmesidir. Bu olayın tam bir karşılığı yoktur. Ancak bir çok uzman bu durumu aşırı stres ve heyecan beyini resetlemesi olarak adlandırmaktadır. Genel kanı hemen hemen budur. Tam da bu noktada Oxford üniversitesinin öğrencileri için hazırladığı tekniği sizlere 10 Hafıza Teknikleri ile KPSS olarak uyarlayarak sınavda kullanabileceğinizi düşünerek paylaşmak istedik.

Bu teknik binlerce oxford üniversitesi öğrencisi tarafından denenmiş ve deneyen öğrencilerin %68 ‘lik bir bölümü çalıştıkları konuya tamamen hakim olabildiklerini anlatmıştır. Şimdi sıra 10 Hafıza Teknikleri ile KPSS maddelerini açıklamaya geldi.

10 Hafıza Teknikleri ile KPSS

  1. Organize Olun: İyi bir hafızanın net bir düşmanı bulunuyorsa oda düzensizliktir. Çalışacağınız ortam da dahil olmak üzere, Not tutacağınız defterinize kadar organize olmalısınız. En büyük yanlış bütün konulara parça parça çalışmaktır. Yüzlerce az bilgi sınavda karşınıza 0 olarak geçmektedir.
  2. Akıl Sarayları: Eğer Sherlock’un bir hayranıysanız, muhtemelen bir akıl sarayının konseptine aşina olursunuz, ama eğer böyle bir durumda olmasanız da, bir daha gözden geçirelim. Resmi olarak ‘loci’ yöntemi olarak bilinen Akıl sarayı, büyük hacimli bilgileri ezberlemek için kullanılabilir. Hayal gücünün sınırını zorluyoruz.

Bu şekilde çalışır:

a. Bir binayı veya yolu görselleştirin. Zihinsel görüntünüzü, her odada gördüğünüz ya da yolun her iki tarafında ne gördüğünüz gibi ayrıntılarla doldurun.

b. Gördüğünüz özelliklerin bir görüntüsünü (hayal ettiğiniz evinizdeki bir sandalye veya hayal ettiğiniz yolun kenarındaki bir ağaç gibi) yönetilebilir bir bilgi parçasıyla (kimyasal formül gibi) görüntüleyebilirsiniz. İkisini derinlemesine düşünün ve bilgileri ve onunla ilgili imajını gerçekten öğrendiğinizden emin olun.

c. Sınavda giden bilgileri geri çağırmak için, adımlarınızı binadan veya yoldan tekrar takip edin ve bilgilerle ilişkilendirdiğiniz nesneleri seçin.

d. Hafıza bankanıza ek bilgi eklemek istediğinizde, hayali binaya başka bir oda ekleyebilir veya bu yeni bilgiyi barındıracak hayali yolunuzu yapabilirsiniz.

Bu, kusursuz bir hafıza hilesi olmalı çünkü Yunan ve Roma dönemlerinden beri etrafta. Konuşma yaparken büyük miktarda bilgiyi hafızadan hatırlayabilen Romalı hatip Cicero, onları Oratore isimli oratory hakkındaki incelemesinde anlatıyor. Bu yöntem onun için yeterince iyiyse, bizim için yeterince iyi!

      3. Mnemonikler : Anımsatıcı manasına gelen bu kelimenin ismi kadar zor bir yöntem olmadığını öğrenmek sizler için ne mutlu haber. KPSS Hafıza teknikleri olarak oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Hatırlamak istediğiniz önemli kelimelerin ilk harfleri ile kodlama yaparak hafızamıza alıyoruz. Bu yöntem ile daha fazla bilgiyi Mnemonik yöntemi (Kodlama yöntemi) ile hafızamıza alabilmekteyiz.

     4. Kafiye Yöntemi: Bu yöntem Mnemonik yöntemi ile benzerlik taşımaktadır. Hatırlamak istediğiniz Bilgiyi Kafiyeli bir dörtlük yazarak hatırlayabilirsiniz. Tarih sınavı için oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

     5. Fotoğrafik hafızadan Sonuna kadar faydalanın: Eğer bir fotoğraf hafızasına sahip olacak kadar şanslıysanız, bu fotoğraflar ile yazıyı birleştirerek yürüyen wikipedia olmanız içten bile değil. Hatırlamak istediğiniz konuları bir fotoğraf ile birleştirin. Bu metin ile birleştirdiğiniz fotoğrafı hatırlamak hafızanızdakilerin kolaylıkla anımsanmasına neden olacaktır.

     6. Müziğe Tarih ve İsimleri Empoze etmek: Kafiye yönteminin bir benzeri olarak düşünebilirsiniz bu yöntemi. Bir çok insan gibi Roma ve İngiliz hükümdarlarını hatırlamaktan sevdiği bir şarkı sözlerini hatırlamak daha kolaydır. Bunun anlamlı bir şarkı olmasına da gerek yok. Kendi Rep şarkınızı bilgilere uyarlayarak yapabilirsiniz. Çok etkili bir hatırlama yöntemidir. İslamiyet öncesi Türk tarihini Rap şarkı olarak okuyan insanlar biliyorum.

     7. Pratikte deneyimlemek: Eğer KPSS Sınavına sadece kitaptan çalışıyor ve ezber yapmaya çalışıyorsanız işiniz oldukça zor olacaktır. Sadece tek bir kitaptan çalışmayın. Öğrendiğiniz şey kişisel olarak deneyimlenebiliyorsa, bunu yapmaya çalışın, çünkü bu öğrenmenin daha iyi bir yoludur ve bilginin sizinle iletişim kurması çok daha olasıdır. Örnek olarak, bilimsel bir deneyi öğreniyorsanız, bunu bir ders kitabında okumak yerine gerçek hayatta yapmayı deneyin. Bu şekilde, sınava girdiğinizde, pratik deneyime sahip olacaksınız ve deneyi gerçekleştirdiğinizde gerçekten neler olduğunu anlayabilirsiniz.

     8. Koku duyularını kullanma: Bu yöntem Oxford öğrencilerinin yaptığı deneme en fazla tartışılan yöntem olmuştur. Çünkü yöntemi dinleyen çok inandırıcı bulmadı. Yöntemi açacak olursak Öğrenmek istediğiniz bilgiye çalışırken bileğinize bir parmüf, traş losyonu vs… sürün. Sınav günü sınava girerken aynı kokuyu bileğinize tekrar sürün. Hatırlamak istediğiniz bilgi için sınav esnasında bileğinizdeki kokuyu koklayın. Teorik olarak kokladığınız koku çalıştığınız ilk bilgi ile çağrışım yapacak ve bilgiyi hatılayacaksınız. Bu yöntem teoride işe yarasa da kanıtlamış değildir.

     9. Hikaye hazırlamak: İnsan beyninin daha fazla bilgi absorbe etmesi için deneyeceğiniz başka bir hafıza tekniği ise öğrenmek istediğiniz bilgilerden oluşan bir hikaye hazırlamanızdır. KPSS Tarih ve Güncel bilgiler çalışırken inanılmaz bir Polisiye hikaye çıkaracağınızdan eminim.

     10. İyi Bir Gece Uykusu: Bir çok insan bunu sadece sınav gecesi olarak algılasa da aslın böyle değildir. İnsan beyni dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Normalde her gece iyi bir gece uykusu alan bir insanın hafızası ile düzensiz uyku uyuyan ile aynı olmayacaktır. İyi bir gece uykusu alamayan insanın beyni belli bir saatten sonra öğrenilmek istenilen bilgileri hafızaya almamakta kendini daha fazla yormamaya meyillidir.

 

10 Hafıza Teknikleri ile KPSS

Aylarca bu sınava çalıştığınızı düşünürsek sakin olmanız tüm bu çalışmanın boşa gitmesini engelleyecektir. Evet Süre belki Sorun ancak paniklersek bildiklerimizin aklımıza gelmemesi gibi bir tehlike ile karşılaşabiliriz. Doğal olarak daha fazla stres ve panik anlamına geleceğinden LÜTFEN SAKİN OLUN.

Sadece yazılı kitaptan değilde dersane havasında ücretsiz kaynak arıyorsanız Tarih dersinde Tek geçeceğim Ramazan YETGİN hocayı öneririm. 2018 yılı KPSS için Youtube Kanalında çektiği ders videoları oldukça iyidir. Youtube Kanal adı ” Benim Hocamburadan ulaşabilirsiniz.

Benim Hocam kanalında ayrıca Matematik hocası İlyas GÜNEŞ ‘ de oldukça teknik, akılda kalıcı ve kendi özel yöntemleri ile benim gibi sözelciye bile matematiği sevdirmiş durumda.

10 Hafıza Teknikleri ile KPSS

Online olarak çalışacağınız soru bankası yayınlayan internet sitelerine dikkat. Bütün yılınızı heba edebilir, boş yere sizlere vakit kaybettirebilirler. Bir sürü internet sitesi dikkat ederseniz bir birleri ile aynı soru bankasını yayınlıyorlar. Çünkü birbirlerini sürekli kopyalıyorlar. Bu sitelerde yayınlanan soru ve cevap anahtarına ne kadar güvenebilirsiniz? Başka bir soru ile bu insanlar sizce bu soru ve cevaplarını kontrol ediyorlar mı?

2018 KPSS Genel Yetenek ve 2018 KPSS Genel Kültür Sınavlarına hazırlanmak için Hazırlık sınavı sayfalarımızdan online olarak deneme yapabilirsiniz. Dilerseniz Yukarıda maddeler halinde açıkladığımız 10 Hafıza Teknikleri ile KPSS yöntemlerini kullanarak kendinizi test edebilirsiniz.

Sinavcim.com Olarak siz değerli memur adayları için Kamu Personeli seçme sınavına çalışmanız için tamamen ücretsiz olarak yeni müfredata uygun hazırlık testleri yayınlamış bulunmaktayız.

KPSS Tarih Online Sınav parçalara bölünerek testler halinde sunulmuştur. Örnek verecek olursak İslamiyet öncesi Türk Tarihi testi ile Osmanlı dönemi testi ayrı ayrı yayınlanmıştır. Bunun nedeni bütün dönemleri en iyi şekilde öğrenmenizi sağlamaktır. KPSS Genel hazırlık sınavında ise karışık olarak yayınlanmıştır.

KPSS internetten başvuru

ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yayınlanacak başvuru merkezlerine bizzat giderek başvuru yapılabilmektedir. KPSS internetten başvuru yapılamamaktadır.

Ortalama olarak KPSS Puanları;

KPSS Ortaöğretim Kaç net Kaç Puan?

⦁ 48 Net = 70 Puan.
⦁ 58 Net = 80 Puan.
⦁ 73 Net = 85 Puan.
⦁ 85 Net = 90 Puan.

KPSS Önlisans Kaç net Kaç Puan?

⦁ 35 NET = 70 PUAN
⦁ 58 NET = 80 PUAN
⦁ 70 NET = 85 PUAN
⦁ 82 NET = 90 PUAN

KPSS Lisans Kaç Net Kaç Puan?

⦁ 55 NET 70 PUAN
⦁ 62 NET 75 PUAN
⦁ 72 NET 80 PUAN
⦁ 84 NET 85 PUAN
⦁ 91 NET 90 PUAN

10 Hafıza Teknikleri ile KPSS konumuz burada sona ererken Teknikler hakkında fikirlerinizi yorumda belirtirseniz seviniriz.YORUMLAR

Sponsor Bağlantılar
SON YAZILAR
POPÜLER YAZILAR
SON YORUMLAR