logo

1.
Özellikle iş başvurularında istenen, kişilerin özellik ve yeteneklerinin işveren tarafından öğrenilmesi için hazırlanan form aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Öz geçmiş
Soru Açıklaması
2.

Tanzimat edebiyatından sonra ortaya çıkan bu türün eski karşılığı “ruzname”dir. Cumhuriyet Dönemi’nde Falih Rıfkı Atay, İlhan Berk, Necati Cumalı gibi sanatçılar bu türde eser vermişlerdir. Özellikle Nurullah Ataç’ın “Günce I-II” eseri, bu türün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.


Bu parçada tanıtılan tür aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru Cevap: "A" Günlük
Soru Açıklaması
3.
Sanat metni yazmak isteyen birisinin aşağıdakilerden hangisini yapması yanlış olur?
Doğru Cevap: "D" Umudu ve hayalleri değil sadece gerçeği anlatmak
Soru Açıklaması
4.
Devlet dairelerinin kendi aralarında veya kişilerle devlet daireleri arasında yazılan mektup çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Resmî mektup
Soru Açıklaması
5.
Aşağıdakilerden hangisi anlatmaya bağlı metinler arasında sayılamaz?
Doğru Cevap: "A" Tiyatro
Soru Açıklaması
6.

15 Haziran 1925’te İzmir’in Menemen ilçesinde doğdu. Senaryolarında “Ali Kaptanoğlu” takma adını kullandı. Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıktı. Mavi ya da Maviciler adıyla tanınan toplumcu gerçekçi şiir akımını başlattı. “Sisler Bulvarı, Ben Sana Mecburum, Elde Var Hüzün” şiirleriyle genç şair kuşağını etkiledi. “Kurtlar Sofrası, Sırtlan Payı, Bıçağın Ucu” gibi başarılı romanlarıyla da dikkat çekti.


Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru Cevap: "A" Biyografi
Soru Açıklaması
7.

Mektup yazma geleneğinin kaybolmaya yüz tutmasıyla insan ilişkilerindeki duyarlılık, incelik gibi daha birçok erdemimizi kaybettik. Birbirimizle selamlaşma, birbirimizi hatırlama duygusunu unuttuk. Mektup beklemekle çetleşmek, mesajlaşmak, telefonlaşmak arasındaki duygu, duyarlılık ve düşünce dünyasının arasındaki fark üzerine kafa yorduğumuzda bu durum bize bir ipucu verebilir sanırım.


Bu parçada asıl yakınılan durum aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru Cevap: "B" Mektup kullanımının azalmasıyla birçok erdemin yitirilmesi
Soru Açıklaması
8.

Yıllar yılı geçti kurtulamadım Esir etti beni ela gözlerin Seni mutlu etmek benim muradım Bensiz nasıl huzur bula gözlerinBu parça aşağıdaki metin sınıflandırmalarının hangisi içinde yer alır?

Doğru Cevap: "C" Coşku ve heyecanı dile getiren metinler
Soru Açıklaması
9.
Aşağıdakilerden hangisi anının günlük türünden farklı yanıdır?
Doğru Cevap: "D" Aradan zaman geçtikten sonra kaleme alınması
Soru Açıklaması
10.
Anıyla ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
Doğru Cevap: "B" Anlatılanlar kanıtlanmak zorundadır.
Soru Açıklaması
logo

11.
Aşağıda deneme ile ilgili verilen bilgilerden hangisi doğrudur?
Doğru Cevap: "B" Yazar kendisiyle konuşur, tartışır gibi yazar.
Soru Açıklaması
12.

Aşağıdakilerden hangisi iş mektubu yazılırken dikkat edilecek özelliklerden değildir?

Doğru Cevap: "C" Sol alt köşeye imza atılmalı.
Soru Açıklaması
13.
Aşağıdakilerden hangisi gazete çevresinde gelişen metinlerin içerisinde yer almaz?
Doğru Cevap: "A" Biyografi
Soru Açıklaması
14.
Aşağıdakilerin hangisinde biyografinin özelliği doğru verilmiştir?
Doğru Cevap: "D" Biyografisi yazılan kişinin yaşadığı dönem ve çevresi hakkında bilgi verilir.
Soru Açıklaması
15.
Bir eseri konu alan eleştirinin aşağıdaki sorulardan hangisine cevap vermesi beklenmez?
Doğru Cevap: ""
Soru Açıklaması
16.

Hemen her mikroskopta birden çok mercek vardır. Bunlardan biri göz merceğidir. Göz merceği, mikroskoba gözümüzü dayayıp baktığımız kısmın adıdır. Bir ışık mikroskobu alırken bu açıdan iki seçenek vardır: Tek gözle veya çift gözle bakılan ışık mikroskopları. Çift gözle bakılan ışık mikroskoplarının sistemleri daha pahalı ama kullanımları daha rahattır. Çünkü bunlarda tek gözünüzle bir nesneyi görmeye çalışmanıza gerek kalmaz.


Bu parça aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnektir?

Doğru Cevap: "A" Makale
Soru Açıklaması
17.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin ünü dünyaya yayılmış yaylası Ayder’deyiz. Bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyor. Bu çok da şaşırtıcı değil aslında. Temmuz ayı “çürük aydır” burada ve yağmur neredeyse hiç eksik olmaz.


Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

Doğru Cevap: "B" Gezi yazısı
Soru Açıklaması
18.

Edebiyatın iç problemlerinin odağında yeni Türk edebiyatının özgün eserlerden yoksunluğu konusu bulunmaktadır. Falih Rıfkı’nın açıkça dile getirdiği gibi üstün yetenekler, seçkinler, bayağılar, savunulan ülküler, oluşmuş edebiyat ekolleri, tartışılan konularla her şeyi yerli yerinde gibi görünen edebiyat ortamı aslında sanal bir ortamdır. Çünkü edebiyat ortamının gerçek varlığı, asıl ögesi; güçlü, özgün eserlerdir.


Bu parça aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnektir?

Doğru Cevap: "A" Eleştiri
Soru Açıklaması
19.
Fıkra türü ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Doğru Cevap: "D" Düşünceler ispat edilmek zorundadır.
Soru Açıklaması
20.

(I) Sıkıcı ve gergin bir gecenin ardından heyecanla yeni haberleri dinlemeye gittim. (II) Saat yedi buçukta radyo, sabah haberlerini vermeye başlamıştı. (III) Spiker haberleri vermeye başlayınca kahvedeki konuşmaların uğultusu kesildi. (IV) Spiker, çay piyasası ile ilgili olarak cumartesi akşamı söylediklerini yineliyordu.


Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi kanıtlanabilirlik açısından diğerlerinden farklıdır?

Doğru Cevap: "A" I.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.

Açık Lise Dil ve Anlatım 5 Online Test Çöz

Açık Lise Dil ve Anlatım 5 Online Test Çöz, Aöl Dil ve Anlatım 5 çıkmış sorular, Açık öğretim lisesi Dil ve Anlatım 5 online sınav, Lise Diploması almak için kayıt olduğunuz açık lise sınavları için yukarıdaki başlıklar sizlere oldukça ilgilendirmektedir.

Açık Lise Dil ve Anlatım 5 Online Test Çöz

Aöl Dil ve Anlatım 5 Çıkmış Sorular

Aöl kaydımızı yaptırdıktan sonra sıra sınavlara geldi. Dil ve Anlatım 5 dersi için daha önceki Aöl Sınavlarında çıkmış sorular dan oluşan hazırlık testi yayınlanmıştır. Yayınlanan bu hazırlık testini çözerek bilgilerinizi taze tutabilirsiniz.

Açık lise dil ve anlatım 5 çıkmış sorular 2017

2018 yılında yapılacak olan Açık öğretim lisesi Dil ve anlatım sınavı için, Açık lise dil ve anlatım 5 çıkmış sorular 2017 ‘ye çalışabilirsiniz. Sınavlar sitemizde tamamen ücretsiz olarak yayınlanmakta ve mobil uyumludur. Yani dilediğiniz her yer de akıllı telefonunuz,tabletiniz veya bilgisayarınızdan online olarak sınavlara hazırlanabilirsiniz.

Açık Lise Dil ve Anlatım 5 Online Test Çöz

Neden Çıkmış sorular ?
Aslında çıkmış soruların tekrar sorulma ihtimali oldukça düşüktür. Anca burada öğrenmemiz gereken önceki sınavların sorularını ezberleme olayı değil, önceki sınavlarda sorulan soru tarzlarını anlayabilmektir. Çıkmış sorular bize nerelerden ne tarz sorular ve hangi karışık şıkların gelebileceği konusunda fikir yürütme imkanı sunabilir.

Açık lise diğer ders testlerini de çözmek isterseniz üst menüden ” Aöl ” menüsüne girerek hazırda bulunan testleri çözebilirsiniz. KPSS ve Ehliyet Sınavına hazırlananlar için de yine üst menüden “KPSS” veya “Ehliyet” menüsüne giriş yapabilirler.

Aöl Dil ve Anlatım 5 Ders Notları;

Dil ve Anlatım 5 Öğretici Metinler

Metin ve Zihniyet

Toplum, Kültür, Sanat okuyucunun bu konularda bilgilendirmeye çalışıldığı metindir. (Örnek olarak Edebi eserler konusunda bilgilendirilmek istediğinizde okuduğunuz kitap eleştirileri sizleri bu konuda bilgilendiren bir öğretici metindir. )

Öğretici Metinler nasıl yazılır?

Giriş bölümünde konuya ve anahtar kelimelere yer verilir.

Gelişme bölümünde genellikle açıklamalar ve örneklemeler bulunur,

Sonuç bölümünde ise anlatılanlar toparlanır ve sonuçlandırılır.

Bu nedenlerden dolayı Sonuç en önemli bölüm sayılır.

Öğretici metin yazmak isterseniz, okuyucu giriş ve sonuç bölümlerini okuduğunda konuyu anlamalıdır. Detaylandırma isterse gelişme bölümüne göz atacaktır.

 

METİN VE ANA DÜŞÜNCE;

Metnin tamamının iletmek istediği düşüncenin en kısa ve yoğun ifadesine ana düşünce adı verilmektedir. Metnin tamamının iletmek istediği ana düşünce çok önemlidir. Öğretici metinlerde ana düşünceye çok dikkat edilmesi gerekir.

 

Öğretici metinlerin amacı; bir düşünceyi anlatmaktır, ana düşünce açıktır. Örnek olarak Ahmet Haşim’in merdiven şiirini her okuyan farklı anlam çıkarması için sembolik şiir yazmıştır. Ama bir gazetedeki fıkrayı okuduğunuzda veya bir makale okuduğunuzda orada anlatılmak istenen ana düşünce açıktır.

Çok yakında ders notları PDF indirme aktif olacaktır. Şimdilik AÖL MEB resmi sitesinden ders notunu indirebilirsiniz.  Bizlere Ders Notu göndermek isterseniz iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Sorular MEB yeni müfredatına tam uyumlu olarak hazırlanmış ve cevap anahtarlı itina ile kontrol edilmiştir. Siz değerli öğrenciler için sitemizde üyelik sistemini kaldırmış bulunmaktayız. Bu nedenden ötürü sinavcim.com sitesi olarak tamamen bilgiye dayalı bir yayın politikası izleme kararı almış bulunmaktayız.

Açık Lise Dil ve Anlatım 5 Online Test Çöz

Açık lise Tüm ders Testleri çözmek için tıklayın