Mavi Balina Nasıl Bir Oyun

Mavi balina nasıl bir oyun

Uzun zamandır dünyayı kasıp kavuran bir söylenti silsilesi ve hayatlarını kaybeden mavi balina kurbanları. Gün geçmiyor ki haberler de Mavi Balina Can Aldı KJ leri eksilsin. Peki Bu Mavi Balina Nasıl Bir Oyundur? Oyun yaş olarak çocukları hedef aldığından, psikolojik travma ve korku ile talimatlarını gerçekleştirme hedefindedir.

Bir çoğumuz mavi balina yüzünden ölenleri izlediğimizde yok artık, bir oyuna bu kadar inanılır mı? dedik. Ancak her insan aynı değildir. Örnek verecek olursak; Aynı korku filmini izleyen 2 kişinin farklı tepkileri olabilmektedir. Mavi balina oyunu hedef olarak daha küçük yaşları belirlediği için etkilemesi gereken kitle daha travma ve korkuya daha yatkın olmaktadır.

Mavi Balina nasıl bir oyun
Mavi Balina oyunu

‘Mavi Balina’ oyunu oynayan Burak Kör intihar etti

İstanbul Bağcılarda oturan 17 yaşındaki Burak, Mavi balina oyunu yüzünden intihar etti. Osmangazi MTL son sınıf öğrencisi Burak, gece mavi balina oyunu oynadıktan sonra kendisini oturduğu binanın doğalgaz borusuna asmak suretiyle intihar etti. Arkasında ingilizce anlamsız kelimeler ile bir de not bıraktı.

Mavi Balina Adana Emine Karadağ ölümü

Mavi balinanın bir çok kurbanları olmasına rağmen oynanmaya devam edilmektedir. Adana’da yaşayan 13 yaşındaki Emine Karadağ ortaokul 8. sınıf öğrencisiydi. 21 ocak pazartesi günü, evlerinde babasına ait av tüfeği ile kendini vurarak intihar etti. Yaşanan bu şok hadisenin ardından Mavi balina oyunu çıktı. Emine Karadağ’ın odası incelendiğinde, Mavi balina oyunun talimatları ve 1 yıllık yapılacaklar listesi ortaya çıktı. İşte Emine Karadağ’ın kendi el yazısı ile not aldığı 1 Yıllık Mavi balina talimatları;

“Ölmeden önce 1 yıllık yapılacak” başlığı altında 25 maddelik bir de liste bulundu. “Mavi Balina” oyunundan gelen talimatların Emine tarafından yazıldığı tespit edildi. Listede “İntihar kaçıştır. Herkesle zıtlaşacaksın, herkesle ters gideceksin. Hep yalnız takılacaksın. Gerektikçe konuşmamaya yemin edeceksin. Anneni babanı huzurevlerine atacaksın. Yılda bir kez ziyaret edeceksin o da sevap olsun diye. Artık sana herkes hayalet diyecek”

Yukarıda gördüğünüz yapılacaklar listesinde Emine Karadağ, kaçış olarak gösterile intihar eylemini gerçekleştirmiştir.

Mavi balina oyununun tasarımcısı Rus vatandaşı Philipp Budeikin 2016 yılında gençleri intihara sürüklemek suçlması ile tutuklandı.

Mavi balina benzeri oyun MoMo

Bir çok ülkede erişim yasaklanan Mavi balina oyununa benzer bir oyun da MoMo isminde karşımıza çıktı. Özellikle ispanyolca konuşulan ülkelerde şuanda çılgınca oynanan oyun 30 dan fazla çocuğu intihara sürükledi.

Mavi balina benzeri oyun MoMo
Mavi balina benzeri oyun MoMo

Momo oyunu ile ilk ölüm vakası ise Arjantin’de meydana geldi. Yetkililer Çocuklarınızı gözlem altında tutun talimatı günlerce haber kanallarında yayınlandı. Arjantin’ de 12 yaşındaki genç kızın da WhatsApp oyunu Momo’yu oynadığı tespit edildi. İntihar ederek ölen 12 yaşındaki kız, ölümüne giden her talimatı ve istekleri kaydetti. Arjantin polis şimdi, Momo oyunu oynayarak intihar ettiği düşünülen 12 yaşındaki kızın sosyal medya üzerinden iletişime geçtiği 18 yaşındaki genci arıyor.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir